
Klicka på bilden, för att se hela bilden
FAKTA
Originaltitel: The African Queen
Regi: John Huston
Skådespelare: Humphrey Bogart, Katherine Hepburn, Robert Morley, Peter Bull, Theodore Bikel
Land: Storbritannien, USA
År: 1951
Genre: Aventyr, Drama, Romantik, Krig
Längd: 105 minuter
Format: Blu-ray
Distributör: Studio S Entertainment
Betyg: 4
När jag var barn och tonåring brukade jag gå på Landskrona Filmstudios visningar på den flotta och sedan länge nedlagda biografen Rio. Under några år, det här var nog i slutet av 70-, början av 80-talet, var säsongens första visning gratis, alla var välkomna, och det brukade handla om en stor, bred klassiker. Baktanken var förstås att locka nya medlemmar. Jag blev sedermera medlem, jag var nog medlem större delen av 80-talet, jag minns inte riktigt.
På den tiden visade Filmstudion ofta klassiker. Jag minns att jag bland mycket annat såg Hej Pussycat (det vill säga What’s New Pussycat), Arsenik och gamla spetsar, Schakalen, Samuraj Killer (det vill säga Le Samurai), Slå nollan till polisen och Dr Strangelove, och att min kompis ville gå därifrån när vi såg Fellinis Roma.
Tyckte den var ”Vansinnigt spännande”
I slutet av 80- eller i början av 90-talet övergick man till att mest visa nya, smalare filmer som inte fick chansen på bio i Landskrona, och jag tappade intresset för Filmstudion. Det var ju klassikerna jag ville se.
En film jag såg på Landskrona Filmstudio var John Hustons Afrikas drottning från 1951, som jag tyckte var vansinnigt spännande. Jag såg senare om den på TV, men när jag nu tittade på den här nya Blu-ray-utgåvan hade jag nog inte sett den på minst 30 år. Det enda jag mindes var en scen där det kurrar i Humphrey Bogarts mage.
Den här filmen var inte alls som jag mindes den. Jag hade för mig att det här var en stor, maffig film i CinemaScope, med mängder av raffel. Så är inte fallet – till större delen är detta ett intimt litet drama om två människor ombord på en båt, filmen är i färg, men i normalformat, inte ens vidfilm.
Tyska soldater anländer
Handlingen utspelar sig 1914 i Östafrika. Katharine Hepburn spelar missionären Rose, som med son bror Samuel (Robert Morley) driver en skola i sin kyrka i djungeln. De är mer eller mindre omedvetna om vad som pågår ute i den stora världen, om kriget som brutit ut, och plötsligt anländer tyska soldater. Soldaterna bränner ner djungelbyn och dödar byborna. Samuel dör i feber.
Den ende som kan hjälpa Rose därifrån är den försupne Charlie Allnut (Humphrey Bogart), som har den risiga båten Afrikas drottning. Rose och Charlie ger sig iväg i skorven, det blir en strapatsrik färd, Rose och Charlie bråkar med varandra – och blir sedan förälskade i varandra. Som sig bör. Tyskar lurar i vassen.
Skrev böckerna om Horatio Hornblower
Romanen filmen bygger på lär sluta på ett radikalt annorlunda sätt. Boken skrevs av CS Forester och jag satt filmen igenom och försökte placera detta bekanta namn. Just det, det var ju han som skrev böckerna om Horatio Hornblower, vilka fanns i var mans hem på 70-talet. Okej, kanske inte i var mans hem, men i var tredje mans hem.
Problemfylld inspelning
På denna Blu-ray-utgåva ligger en timslång dokumentär om inspelningen. Denna är väldigt intressant. Jag visste inte att det var en ovanligt problemfylld inspelning och att man inte trodde på den i USA – detta är till större delen en engelsk produktion. Det slutade dock med att Bogart fick en Oscar för sin insats, medan Hepburn, Huston och manusförfattaren James Agee nominerades till varsin Oscar. Filmen spelades in i Afrika och i England, vissa djungelscener med närbilder på båten är filmade i England, vilket inte märks.
Sedan är Afrikas drottning kanske inte lika svettigt rafflande som jag minns den, men det är förstås en mycket bra och trevlig film.